Categories
Novosti

Posljednji tehnološki krik nastao je u Zagrebu. Riječ je o uređaju Takrad koji je po svojim karakteristikama jedan od najboljih vojno-taktičkih radija na svijetu

Kada idu u akciju, vojnici sa sobom ne nose mobitele jer nisu praktični u vojnim uvjetima. Radiouređaji su pouzdani jer ne ovise o infrastrukturi koja može biti uništena tijekom sukoba ili prirodnih katastrofa. Kada sva ostala komunikacijska sredstva zakažu, u funkciji ostaje radio. Dovoljno je imati dva uređaja koja odašilju radiovalove da bi se moglo razgovarati. No, radiouređaj danas može biti i puno više od toga.

Novi vojni taktički radio Takrad, u Zagrebu su razvile tvrtke RIZ Profesionalna elektronika i Impel Group te je jedan od najnaprednijih vojno-taktičkih radija na svijetu. “Takrad je jedan od najsofisticiranijih vojnih uređaja koji danas postoji na svijetu“, kaže Robert Tomljanović, direktor Impel Groupa. “Vojnik modernog doba prima i šalje informacije. Takrad može prepoznati da je vojnik ranjen i alarmirati zapovjedništvo.”

Također, omogućuje glasovnu i podatkovnu komunikaciju te se može povezati s računalima ili tabletima. “Takrad nema ekran ili bilo koji drugi element koji bi mogao svijetliti“, objašnjava Tomljanović. Uređaj ima dvije antene za različite domete i može se povezati s pametnim satom. Zahvaljujući integriranim senzorima poput GPS-a, akcelerometra, dozimetra i pulsmetra, Takrad pruža detaljne informacije o položaju i fizičkom stanju vojnika te automatski prepoznaje opasne situacije.

Voditelj proizvodnje RIZ Profesionalna elektronika, Slobodan Doderović, otkriva da je razvoj Takrada započeo prošle godine u suradnji s Hrvatskom vojskom. “Proizvedeno je 20-ak testnih primjeraka, od kojih je dio predan HV-u koji će ga kroz nekoliko mjeseci korištenja evaluirati“, kaže Doderović.

Direktor RIZ Profesionalna elektronika, Boris Smiljanić, ističe kako Takrad u tehnološkom smislu spada među pet najboljih takvih vojnih komunikacijskih uređaja u svijetu. “Takrad je osmišljen u skladu sa željama i potrebama naše vojske koja je ujedno i vojska NATO saveza. Svaka moderna vojska treba takav uređaj i očekujemo da će za Takrad biti interesa i izvan Hrvatske. A vjerujemo da ćemo i cijenom biti konkurentni“, naglašava Smiljanić. Uređaj se proizvodi s kućištima nabavljenim od hrvatske tvrtke Metal Product.

Smiljanić također naglašava ekonomske prednosti domaće proizvodnje: “Ako projekt zaživi, s nama i našim dobavljačima bit će posla za sigurno 50-ak ljudi, pretežno inženjera koji će zbog toga ostati u Hrvatskoj umjesto da za poslom odlaze u inozemstvo. Riječ je o vrhunskom inženjerskom poslu. Sve moderne države potpomažu vlastitu proizvodnju, donekle iz patriotskih, ali više iz ekonomskih razloga jer se time razvija domaća ekonomija. Stoga je razumljivo da je sva oprema koju koriste hrvatski vojnici – od puške do donjeg rublja – proizvedena u Hrvatskoj i jedino im još nedostaje komunikacijski radiouređaj domaće proizvodnje.” Takrad se može koristiti i u civilne svrhe, poput planinarstva. “Naš bi uređaj mogao biti koristan na mjestima koja nisu pokrivena signalom mobilnih telefonskih mreža“, dodaje Smiljanić.

RIZ Profesionalna elektronika ima 50 godina tradicije, a glavni klijent im je Hrvatska vojska. U RIZ-ovim prostorijama na zagrebačkom Maksimiru postoji sva oprema potrebna za proizvodnju Takrada, a tajna takvog proizvoda vrhunske kvalitete leži i u mnogo preciznog i strpljivog ručnog rada. Takrad je njihov najnoviji iskorak u proizvodnji, s nadom da će pridonijeti razvoju domaće ekonomije i zadržavanju stručnjaka u Hrvatskoj.

Autor: Boris Orešić

Izvor: GLOBUS, tiskano izdanje 26. listopada 2018.