Categories
Novosti

Nove, napredne tehnologije iz dana u dan mijenjaju svijet u raznim segmentima života, posebno u sferi vojne industrije. Sačuvati živote civila, ali i vojnika, unaprijediti tehniku ratovanja na terenu i steći presudnu tehničku i taktičku prednost pred neprijateljem najvažniji su ciljevi kojima streme vojske svijeta. Koliko god se, poučena vlastitim lošim iskustvom, Hrvatska zalagala za mir u svijetu i koliko god aktivno radila u tom smjeru, kao punopravna članica NATO-a sudjelovanje u ratnim operacijama ne može izbjeći. No, osim kvalitetnim i iskusnim vojnim kadrom, zahvaljujući stručnjacima iz tvrtki RIZ Profesionalna elektronika i Impel Group, Hrvatska u vojnim akcijama pomaže i tehničkim znanjem i inovacijama kojima je cilj poboljšati komunikaciju između vojnika i zapovjednog kadra tijekom vojnih operacija te međusobnu komunikaciju svih vojnika na terenu. Direktor tvrtke RIZ Profesionalna elektronika Boris Smiljanić izradio je s kolegom i suradnikom Robertom Tomljanovićem, direktorom tvrtke Impel Group, TAKRAD – taktički radiokomunikacijski uređaj koji zadovoljava uvjete koje je pred izumitelje stavio MORH, a koji je u potpunosti domaći izum i plod istraživanja i rada hrvatskih stručnjaka informatičara.

NACIONAL: Možete li opisati TAKRAD? Kome je namijenjen i kakva su mu tehnička svojstva?

TAKRAD je taktički radio namijenjen modernom vojniku. Temelji se na sofisticiranoj i najmodernijoj tehnologiji Software Defined Radio. Iza njega u potpunosti stoji hrvatska pamet i ideja, a sigurni smo kako ima veliki potencijal na svjetskom tržištu jer kada govorimo o vojnim radiouređajima, njihova tehnologija temeljena je na softverskoj obradi signala, što je posljednji trend u tehnologiji koji prate samo vodeći svjetski proizvođači.

NACIONAL: Kakve bi prednosti TAKRAD trebao donijeti u suvremenom ratovanju, odnosno što konkretnoga donosi vojniku u ratnim operacijama?

Osim međusobne komunikacije, zahvaljujući integriranim i vanjskim senzorima, kao što su GPS, akcelerometar, dozimetar, pulsmetar, TAKRAD pruža detaljne informacije o položaju i fizičkom stanju vojnika. TAKRAD također automatski prepoznaje opasne situacije i dojavljuje ih posebno robusnim zaštićenim kanalom, što uvelike može pomoći ako se radi o vojniku koji je ranjen ili u životnoj opasnosti. Također, omogućuje izvanrednu zaštitu podataka prilikom komunikacije. Važno je naglasiti kako tehnologija softverske obrade signala omogućuje i konstantnu nadogradnju radija što znači da su mogućnosti TAKRAD-a neograničene.

NACIONAL: Jeste li pri razvoju TAKRAD-a konzultirali profesionalne vojnike koji su imali iskustva na terenu? Na koje pojedinosti su vam skrenuli pažnju i što su naglasili da je važno, a što oni očekuju od komunikacijskog uređaja?

Moramo naglasiti veliku potporu koju smo dobili od ministra obrane Damira Krstičevića, Ministarstva obrane i Oružanih snaga RH, bez koje TAKRAD ne bi ni zaživio. Upravo su nam stručnjaci iz Ministarstva i Oružanih snaga rekli svoje zahtjeve i objasnili potrebe i očekivanja koja vojnici imaju na terenu, prema kojima smo kreirali sve specifikacije i učinili TAKRAD konkurentnim radiouređajem na svjetskoj razini.

NACIONAL: U današnjem internetskom svijetu bezbroj puta svjedočili smo tome da nema tako pouzdane i zaštićene mreže koju nije u stanju probiti stručan i uporan haker. Koliko je pouzdano kriptiranje podataka koji se šalju TAKRAD-om i je li uređaj doista zaštićen od hakiranja, odnosno prodora u komunikacijsku mrežu? Jeste li testirali njegovu sigurnost i na koji način?

U TAKRAD-u je instalirano više od 70.000 linija koda softvera, a u njega je ugrađen certificirani 256 bit AES hardver koji je američka NSA certificirala kao TIP 1. To znači da ima najveću moguću zaštitu od hakiranja, a zaštićen je i pri pokušaju ometanja frekvencijskog područja.

NACIONAL: Kako je započela suradnja RIZ Profesionalne elektronike i Impel Groupa? Je li ovo vaš prvi zajednički projekt?

Surađivali smo i ranije na nekim projektima, poput RF pojačala, pametnih punjača i integracije postojećih sustava.

NACIONAL: Kako ste uspostavili komunikaciju s MORH-om i kakva je bila njihova prva reakcija na TAKRAD? Jesu li vam pomogli financijski i stručno u razradi i razvoju projekta?

TAKRAD je financiran isključivo našim sredstvima, ali u stručnom smislu MORH nam je puno pomogao jer smo od njih dobili važne informacije što je vojnicima potrebno na terenu, kakve mogućnosti radija očekuju i slično. Prve reakcije su odlične i imamo razloga biti zadovoljni.

NACIONAL: MORH-u ste dosad također predstavljali i neke druge vaše projekte koji se mogu primijeniti u vojnom sektoru. Možete li precizirati o kakvim je projektima riječ?

Radi se o logičnom slijedu TAKRAD-a, a to su uređaji kojima bi TAKRAD programirali i pomoću kojih bismo ga punili raznim valnim oblicima i kripto algoritmima, kao i njegov nasljednik, uređaj koji je namijenjen korištenju u vozilu, veće snage i opremljen je tipkovnicom i ekranom.

NACIONAL: Gdje biste u ovom trenutku smjestili hrvatsko znanje i hrvatske projekte u području vojne elektronike u odnosu na one svjetske?

Hrvatska ima jako puno potencijala i kvalitetne tvrtke koje isporučuju zaista vrhunske proizvode. Potencijal izvoza naše vojne industrije je velik, ali treba tu još puno podrške, posebno od Vlade. Što se znanja tiče, tu apsolutno imamo stručne i profesionalne ljude, ali nažalost vidljiv je trend odlaska naših ljudi u inozemstvo. S tim se borimo kao i većina tvrtki u Hrvatskoj. Projekt TAKRAD ima jako puno potencijala i ako se ostvare svi ciljevi, sa sigurnošću možemo reći da će nam trebati još stručnih ljudi, inženjera i informatičara.

NACIONAL: Osim u vojne svrhe, TAKRAD se određenim preinakama može koristiti i kao civilno sredstvo komunikacije. Gdje vidite njihovu primjenu i jesu li neke državne institucije ili javne ustanove pokazale interes za nabavu TAKRAD-a?

TAKRAD je prvenstveno vojni radiouređaj, ali njegova lakša, jednostavnija varijanta može biti namijenjena različitim organizacijama kojima je potrebna ovakva vrsta zaštite i komunikacijske podrške poput vatrogasaca, službi za spašavanje ljudi, hitne pomoći i slični. Kako se TAKRAD temelji na SDR (Software Defined Radio) tehnologiji, prilično je lako prilagoditi ga različitim namjenama.

Autor: Sandra Carić Herceg

Izvor: NACIONAL, tiskano izdanje 19. lipnja 2018.