Inženjeri iz Impela i RIZ-a stvorili su supermoderan komunikacijski uređaj za vojnu i civilnu namjenu
Robert Tomljanović, direktor tvrtke Impel Group, inspiriran pričom svog rođaka iz Afganistana, odlučio je razviti moderan vojni radiouređaj koji će ne samo omogućiti komunikaciju već i spašavati živote. Njegova ideja je postala stvarnost u suradnji s tvrtkom RIZ Profesionalna elektronika i njezinim direktorom Borisom Smiljanićem. Njihova zajednička vizija rezultirala je stvaranjem Takrada, naprednog vojnog taktičkog radija temeljenog na Software-defined radio (SDR) tehnologiji.
Takrad je moderni multimedijalni uređaj za glasovnu i podatkovnu komunikaciju, uključujući slanje biometrijskih podataka između vojnika. Uređaj ima više od 70.000 linija koda softvera, a sve njegove funkcionalnosti i snaga nalaze se u softveru koji se može nadograditi prema potrebama korisnika. Vojska je definirala karakteristike koje uređaj mora imati, a iako su projekt realizirale domaće tvrtke, Ministarstvo obrane (MORH) nije financijski sudjelovalo u razvoju.
Uređaj posjeduje dva neovisna radija, jedan s velikim dometom od pet do šest kilometara, i mali radio koji se može povezati Bluetoothom s vojnim tabletom. Također je opremljen naprednim SOS modom za poziv u pomoć, GPS-om i akcelerometrom koji omogućuju praćenje položaja i stanja vojnika. Ugrađeni senzori mogu otkriti je li vojnik ranjen, poginuo ili se pomiče, a sve informacije se automatski šalju u zapovjedništvo.
Mehanika uređaja je iznimno robusna, otporna na udarce, uranjanje u vodu i udar metka te sukladan vojnom standardu MIL-STD-810. Na zahtjev vojnika, uređaj nema svjetlećih dioda ili ekrana koji bi svijetlili u mraku, a svi konektori i tipke su robusni. Uređaj također služi kao repetitor, omogućujući prijenos signala s jednog uređaja na drugi kilometrima daleko.
Tomljanović tvrdi da imaju bolji proizvod od najvećih svjetskih proizvođača ovih uređaja, poput Tadirana, Thalesa i Harrisa jer su brži u realizaciji novih ideja. Uređaj je trenutno u fazi terenskih testiranja koja provode hrvatski vojnici, a očekuje se da će MORH uskoro raspisati natječaj za nabavu nekoliko tisuća komada. Tomljanović vidi potencijal za upotrebu Takrada i u civilnim institucijama, primjerice za praćenje posjetitelja u nacionalnim parkovima.
Opremanje Hrvatske vojske ovim uređajem bila bi velika referenca za izlazak na strana tržišta, a neuspjeh na natječaju rezultirao bi odlaskom vrhunskih inženjera iz Hrvatske. Tomljanović naglašava važnost projekta i dodaje da je svaki aspekt uređaja, uključujući sigurnost komunikacije, zaštićen jakim kriptoalgoritmima, osiguravajući kvalitetnu i pouzdanu komunikaciju.
Autor: Krešimir Žabec
Izvori: Jutarnji list, tiskano izdanje 3. lipnja 2018.
Jutarnji list (Novac – premium članak), 4. lipnja 2018.